Japn nyelvlecke I.
Kezdjk nhny hasznos kifejezssel:
おはようございます。Ohaj gozaimasz(u) J reggelt kvnok.*
おやすみなさい。O-jaszumi naszai. J jszakt.
こんにちは。 Konnicsi va. J napot kvnok.*
どうもありがとうございます。 Dmo arigat gozaimasz(u). Nagyon ksznm.
こんばんは。 Konban va. J estt kvnok.*
はじめまして。 Hadzsimemas(i)te. rvendek.*
どうぞよろしく。Dzo jorosiku. Ajnlom magamat.*
Mindjrt bele is botlottunk a japntanuls els problmjba. Mg mondjuk dnul tanulskor az embernek leginkbb csak nyelvtant s szavakat kell tanulnia, mert a kultrkr lnyegben azonos, addig a japn nyelv tanulsakor meg kell szokni, hogy az eltr szemllet s kultra miatt bizonyos dolgokat mshogy, mskor, esetleg sehogy, vagy ppen tbbflekppen mondanak. rdekessg: japnul gyakorlatilag nincs olyan sz, hogy „megrdemel”. Olyasmit lehet mondani, hogy „J, hogy ezt trtnt vele”.
vakodjunk attl, hogy a szjegyzk szavait egy az egyben prbljuk meg bevgni. Ha csak lehet, mindig jegyezznk meg az adott szval egy mondatot, sokkal kevesebb lesz ksbb a flrerts. Hiba jegyezzk meg gy, hogy a „szamui” a „hideg”, a „szuzusii” pedig a „hvs”, nem mondhatjuk azt, hogy „ejnye, de szuzusii az id”, mert a „szuzusii” sz pozitv rzelmeket fejez ki. gy kell teht megjegyezni a kt szt, hogy „rossz hideg” s „j hideg”. Hasonlan, az „atatakai” sz is „kellemes meleg” s nem egyszeren „langyos” (a „langyos” sz „kihlt” rtelmre van egy msik sz, a „nurui”). Mg egy plda: a „mizu” sz hiba jelenti azt a sztr szerint, hogy „vz”, valjban ezt csak a hideg vzre hasznljk. Nem lehet azt mondani, hogy „forr mizu”, mert kln sz van a japnban arra, hogy „forr vz” („ju”, lnyoknak „o-ju”), s hogy tnyleg klnvlik az agyukban a kt dolog, a „felforralva s lehtve ferttlentett (mr hideg) vz” sem „mizu”, hanem „juzamasi”. Teht ne szavakat tanuljunk, hanem lehetleg kifejezseket, mondatokat. Ja, s rdemes mr most elkezdeni mondogatni a mantrkat, hogy „Japnban nem az egyn, hanem a csoport a fontos”, meg hogy „a japn kommunikci trsas tevkenysg”, sokkal knnyebb dolgunk lesz ksbb.
A fenti mondatok kzl a csillaggal megjelltek sz szerint egyltaln nem azt jelentik, ami oda van rva magyarul. Tbb-kevsb abban a szituciban hasznlatosak, amikor a megfelel magyar mondatot mondannk. Az „Ohaj gozaimasz(u)” pldul nemcsak dlig hasznlhat, hanem munkahelyre bemenve, els alkalommal tallkozva valakivel brmikor, lvn a jelentse onnan szrmazik, hogy „ mr korbban mltztatott” (s dleltt sem mondjuk ugyanannak az embernek ktszer). A „Dzo jorosiku (o-negai simasz(u))” sz szerint „Krem szves jindulatt”, de hasznlatos ms rtelemben is, pldul hogy „Adja t dvzletemet”. A „Hadzsimemas(i)te” pedig az a mondat, amit akkor mondunk, amikor valakivel elszr tallkozunk (mint az angol „How do you do?”).
Egy kis hangtan
A japn nyelvben t magnhangz van: a (rvid ), i, o, e (rvid ) s u (lapos ajakkal ejtett , mint a trkben, tessk Tarkant hallgatni. Ha valaki ismeri az IPA fonetikai jeleket, akkor a fordtott m betvel jellt iz). Ne zavarjon meg senkit az trs, az angolos Hepburn-fle suki deshoo ka semmivel nem autentikusabb, vagy pontosabb, mint a magyarosan trt szuki des ka, a magnhangzk kiejtsben nem segt, a mssalhangzkban meg kifejezetten zavar nhol. Mi a frszrt kell a hossz „ccs”-t „tch”-nak trni? Itt a tovbbiakban magyaros trst hasznlunk, hogy segtsk az angolul nem tudkat, meg mert sokkal knnyebb jellni a hossz magnhangzkat.
A mssalhangzk tlnyom rsze megegyezik a magyarral, nhny aprsgra azonban figyeljnk oda. A „fu” sztag „f”-jt nem gy ejtjk, mint a magyart, a fogakkal az als ajakba harapva, hanem valahogy gy, mintha egy nehz ldt tennnk le. (Ha valaki szereti a rusnya nyelvszeti kifejezseket, akkor az f nem labiodentlis, hanem bilabilis.) Hasonl a helyzet a „va” sztag „v”-jvel. Nincs „l” hang, viszont cserbe az „r” nem pereg gy, mint a magyarban, ezrt normlis beszd kzben kicsit „d”-nek, lassan ejtve pedig kifejezetten „l”-nek hangzik. A „ni” sztag „nyi”-nek hallatszik, ugyanakkor a „na”, „ne”, „nu” s „no” teljesen normlis „n”.
A japn nyelvben nhny kivtellel nem torldnak egyms utn mssalhangzk (csak n. „nylt sztagok” vannak). ppen ezrt a japn nyelv nem is hangokban, hanem sztagokban gondolkodik, van teht „a”, „i”, „ka”, „ku”, „csi” stb. sztag. Az „n” kln sztagnak szmt (s egy kicsit magnhangznak is), illetve a „j”-seds (palatalizlds, „szjpadlsosods”) kln sztagokknt jelentkezik: „kja”, „kju”, „pjo”, „rju”. Vannak aztn mg hossz mssalhangzk, de ezzel vge is a mssalhangz-torldsnak. A sztagok hagyomnyosan az n. „50 sztag tbljba” (godzs ondzu) szervezdnek, s senki ne akadjon ki, hogy mondjuk a T mssalhangz sorban a sztagok a „ta”, „csi”, „cu”, „te” s „to”, a japnok llekben ezt bizony ugyanannak a mssalhangznak tekintik. Ez van.
Mg egy utols megjegyzs, mirt rtunk olyasmit, hogy „sz(u)”. Nos, bizonyos sztagok (jellemzen a ku, ki, szu, si, cu) esetben, klnsen gyors beszdben a magnhangzk „elzngtlenednek”. Egy „zngtlen” magnhangz persze nem szl, teht ez valami olyasmit akar jelenteni, hogy az ember a szjt gy tartja, ahogy az a magnhangzhoz kne, de ki mr nem mondja rendesen. neklskor, vagy kln kihangslyozva azonban igenis kimondja az ember ket.
Egy kis nyelvtan – igk
Kezdjk valami knnyvel: a japnban nem kell szm s szemly szerint ragozni az igket. Ez persze okoz majd mg gondokat, mert a szemlyes nvmsokat sem szeretik annyira hasznlni, mint mi. Igeid magyar szemmel nzve kett van (jelen s mlt), kicsit pontosabban ngy (mert van norml s folyamatos alak). Sportszertlen neheztsknt viszont van kln tagad alakjuk az igknek (s majd a mellkneveknek is). Lssuk egy egyszer pldn, a „menni” ign. Egyelre csak udvariasan beszlnk, csak az udvarias alakokat tanuljuk meg s hagyjuk a folyamatos idket. Az udvarias igealakok a „maszu” segdige ragozsval kpzdnek, teht ha egyet megtanultunk, az sszeset tudni fogjuk:
いきます。 Ikimasz(u). Megy(ek stb.)
いきません。Ikimaszen. Nem megy(ek stb.)
いきました。Ikimas(i)ta. Ment(em stb.)
いきませんでした。Ikimaszendes(i)ta. Nem ment(em stb.)
ほんださんきのういきましたか。 Honda-szan kin ikimas(i)ta ka. Honda r tegnap elment?
はい、いきました。Hai, ikimas(i)ta. Igen, elmentem.
いいえ、いきませんでした。Iie, ikimaszen des(i)ta. Nem, nem mentem el.
たなかさんあしたいきませんか。Takana-szan as(i)ta ikimaszen ka. Tanaka r holnap nem megy el?
はい、いきません。 Hai, ikimaszen. Nem(!), nem megyek.
いいえ、いきます。 Iie, ikimasz(u). Igen(!), elmegyek.
Megjegyzsek:
1. Krd mondatot gy kpznk, hogy a „ka” szcska kerl a mondat vgre. Kln krdjelet nem kell rni.
2. Az n. „jelen id” igazbl jv idej cselekvseket (s szokscselekvseket) jell, csak gyis minden ms japn nyelvtanknyv „jelen idnek” fogja hvni s ha n most ttrk, csak a kavarods lenne belle. Azt, hogy „ppen most megy”, teht a kimondottan jelen idej dolgokat az angolhoz hasonlan kln igeid fejezi ki („itte imasz(u)”).
3. Helytakarkossgbl a „-szan” uttagot „r”-nak fordtottuk, de minden felnttre hasznlhat, teht nkre is. Nemcsak vezetknvhez lehet rakni, hanem keresztnvhez is (Ayumi-szan), st, a legtbb foglalkozshoz is (o-mawari-szan, rendr), kivve a tanrokat, orvosokat s politikusokat, mert azok „szenszei”.
4. A „hai” szt ne gy jegyezzk meg, hogy „igen”, hanem gy, hogy „gy van, ahogy n mondja”. Ugyangy, az „iie” sem egyszeren „nem”, hanem az elz fordtottja. gy mr nagyon knny megrteni, mirt vlaszol a japn fordtva egy tagad krdsre, mint a magyar: „Hai, ikimaszen”, azaz „gy van, ahogy n mondja, nem megyek”, illetve „Iie, ikimasz(u)”, azaz „Nem gy van, ahogy n mondja, elmegyek”.
Most mr nem okozhat gondot elragozgatni egy pr igt: „みますmimasz(u)”: „ltni”; ききます„kikimasz(u)”: „hallani”; します„simasz(u)”: „csinlni”; はしります„hasirimasz(u)”: „futni”; たちます„tacsimasz(u)”: „llni”; きます„kimasz(u)”: „jnni”.
Egy kis nyelvtan – A va B desz(u)
A magyar nyelv alapmondata egy alanybl s egy lltmnybl ll. A japn picit mshogy ll a krdshez: alany helyett „tmja” van a mondatnak. nmagban persze a magyar agynak sem szokatlan, hogy egy mondat ll valamibl, amit ismernk („tma”), s mondunk hozz valami jat („rma”, lltmny). A japn nyelvben azonban ez kifejezetten meg is jelenik a felsznen: a „va” toldalk jelli a mondat tmjt. (Mivel az angolban lnyegben nincsenek ragok, az angol nyelvknyvek „particle” nven emlegetik a klnfle toldalkokat. A magyar nyelv japn nyelvknyvek nagy rsze a Hepburn-fle trssal egytt szolgaian tvette a „partikula” szt... nem kell sszezavarodni, ettl ezek mg szp derk toldalkok.) Ja, s sportszertlen neheztsknt, kizrlag hagyomnytiszteletbl ezt a tmajell toldalk „va” sztagot a „ha” sztagjellel rjk le (a tbbi „va”-t nem!).
A „Gabi va ucukusii desz(u)” mondatban teht van Gabi, a mondat tmja (akit ismernk, rmutatunk, sz volt rla az elz mondatban stb.), s van az „ucukusii desz(u)” („szp”) lltmny. Tkletes fordtsa ugye az lenne, hogy „Gabi, akirl sz van”, vagy „Ami Gabit illeti”, „szp”. Ezt persze minden normlis ember gy fordtja le magyarra, hogy „Gabi szp”, de vakodjunk attl, hogy az „A va B desz(u)” szerkezetet „A = B” mdon jegyezzk meg, mert nagyon hlyn fogunk nzni az els „Vatasi va szakana desz(u)”-hez hasonl mondatnl. Annak ugyanis semmi rtelme, hogy „n hal vagyok”, ugyanakkor vendglben rendelskor az „Ami engem illet, hal” mondatnak annl tbb.
A „desz(u)” sz a „van” sz nem ltezst jell, hanem lltmnyi jelentse (ilyen/olyan, ez/az vagyok, vagy stb.), ragozsa „desz(u)” „deva arimaszen”, „des(i)ta” s „deva arimaszen des(i)ta” (vagy „deva nakatta desz(u)”). Most mr egsz sokfle mondatot, st, kis prbeszdeket is ssze tudunk rakni:
こんにちは。 Konnicsi va. J napot kvnok.
わたしはたなかです。 Vatasi va Tanaka desz(u). (n) Tanaka vagyok.
はじめまして。Hadzsimemaste. rvendek.
わたしはサボーです。Vatasi va Szab desz(u). (n) Szab vagyok.
どうぞよろしく。Dzo jorosiku. Ajnlom magamat.
たなかさんはにほんじんですか。 Tanaka-szan va nihondzsin desz(u) ka. Tanaka r japn?
はい、そうです。 Hai, sz desz(u). Igen, az. (gy van)
いいえ、そうではありません。 Iie, sz deva arimaszen. Nem, nem az. (nem gy van)
りえさんはわかいですか。Rie-szan va vakai desz(u) ka. Rie kisasszony fiatal?
はい、わかいです。 Hai, vakai desz(u). Igen, fiatal.
A „mo” toldalk ugyangy mkdik, mint a „va”, de ismtldst, azonossgot jell, teht a fordtsa „is”, „szintn”:
あみさんもわかいですか。 Ami-szan mo vakai desz(u) ka. Ami kisasszony is fiatal?
はい、そうです。 Hai, sz desz(u). Igen, az. (gy van)
あみさんも、りえさんも わかいです。 Ami-szan mo, Rie-szan mo vakai desz(u). Ami kisasszony s Rie kisasszony is fiatal.
Forrs: http://www.szaku.hu
|